Mity o trądziku?

Na temat tej przykrej i niezmiernie uciążliwej dolegliwości powstało wiele prawd, ale i jeszcze więcej mitów. Są one dość znane zwłaszcza u młodzieży, która prawd dowiaduje się z nie do końca jasnych źródeł i pogłosek.Jednym z takich mitów jest wyciskanie pryszczy. Jednak wyciskanie tych niedoskonałości tylko bardziej pogarsza sytuacje, poprzez to możesz sprawić przemieszczenie się zmian zapalnych. Dzięki temu możesz też spowodować powstawanie blizn potrądzikowych. Kolejną ciekawostką, jest fakt jakoby opalanie wpływało korzystnie na wygląd skóry dotkniętej trądzikiem. Owszem opalanie powoduje maskowanie krostek, jednak poprzez to powoduje wysuszenie skóry na skutek wysokiej temperatury. Efekt?

Krostki rzeczywiście znikają, ale tylko na krótki czas. Później twoja twarz jest cała w krostach, a to chyba gorsze. Prawda? Ciekawostka dla osób lubiących słodycze! Nigdy nie udowodniono jakoby słodycze były przyczyną trądziku, mogą tylko mogą nasilać zmiany wśród osób, które już go mają. Następnym mitem jest wiadomość o tym, że częste mycie zmniejsza łojotok. Niestety, to nieprawda. Częste mycie skóry twarzy powoduje tylko jej przesuszenie i podrażnienie. Mycie nie zmniejsza łojotoku, a nawet przeciwnie, pobudza tylko gruczoły łojowe do wzmożonej pracy. Następnym do obalenia mitem, jest ten o zaraźliwości trądziku.

Przyczyną trądziku są nieprawidłowości w rogowaceniu ujść mieszków włosowych, które prowadzą do ich nadmiernego rozwoju i aktywności. Tak więc nie można się tym zarazić. Gdy masz trądzik, to się nie maluj – to kolejny mit. Owszem, prawdą jest, że nieodpowiedni makijaż może pogorszyć leczenie trądziku. Są jednak na rynku produkty do makijażu specjalnie stworzone dla skóry trądzikowej. Nie stosuj jednak podkładów o gęstej i ciężkiej konsystencji, ponieważ powodują zatykanie porów. Jednym z mitów o genezie trądziku jest obecność stresu. Nigdzie nie ma potwierdzenia, jakoby stres powodował trądzik.

Jednak faktem jest, że długotrwały stres może przyczynić się do powstawania zmian. Jednak mitem cieszącym się największą sławą, jest ten, że ów problem dotyka tylko nastolatków. Niestety trądzik może być zmartwieniem osób w każdym wieku. Wśród nastolatków wiąże się z okresem dojrzewania, natomiast u dorosłych powodem mogą być zmiany hormonalne, leki, uwarunkowania genetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *