Co to jest trądzik?

Trądzik z łaciny acne vulgaris – to choroba skóry, mająca swój początek zwykle w wieku pokwitania, kiedy to pod wpływem zmian hormonalnych (zwiększonej stymulacji androgenowej) ma miejsce nadmierne pobudzenie czynności gruczołów łojowych (łojotoku). Grudki i zaskórniki popularnie zwane pryszczami, są typowym objawem trądziku. Ich powstanie ma związek z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wytężonym rogowaceniem komórek. Gdy warstwy zrogowaciałego naskórka nakładają się na siebie wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście.

W ten sposób zostaje zablokowane ujście kanału gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek jest to tak zwany – zaskórnik, jest on niezapalną postacią trądziku. W nagromadzeniu zrogowaciałego naskórka i łoju bakterie zawsze będące na powierzchni skóry, rozwijają się nad wyraz dobrzei wywołują przy tym proces zapalny, mogący spowodować pęknięcie ściany przewodu wyprowadzającego i dalszy rozwój zapalenia w miejscu gruczołu łojowego. Grudki są wówczas czerwone i bolesne. Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, która dotyczy około 60 do 80% młodzieży okresu dojrzewania.

Dziewczęta mogą mieć ten problem między 14 a 17 rokiem życia, natomiast chłopców trochę później to jest między 16 a 19 rokiem życia. Zmiany trądzikowe ustępują zwykle w ciągu kilku lat, lecz bywa, że utrzymują się długo, nawet po 30 roku życia. Zmiany trądzikowe tyczą się szczególnie okolic o największym zagęszczeniu gruczołów łojowych. Do tych miejsc zaliczyć można: twarz – 99%, plecy – 90%, klatka piersiowa -78%, ale trądzik może też występować na ramionach, barkach i pośladkach.

Jedną z postaci trądziku jest tak zwana „postać odwrócona” charakterystyczną jej cechą jest występowanie nasilonych zmian w okolicach pachwin, dołów pachowych i narządów płciowych. Możemy wyróżnić czynniki, które są odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych, należą do nich: łojotok, zwiększona produkcja androgenów w czasie dojrzewania, zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *