Z łysieniem do specjalisty

Łysienie jest to nieprawidłowe nadmierne wypadanie włosów, które może spotkać zarówno mężczyzn jak i kobiety. Wprawdzie częściej ta choroba dotyka mężczyzn jednak u kobiet co raz częściej można się spotkać osoby, które się borykają z tym problemem. Wypadanie włosów u kobiet może mieć różne podłoże, jednak najczęściej jest to uwarunkowanie genetyczne. To właśnie wydzielanie hormonów zwanych androgenami powoduje w największej liczbie przypadków łysienie. Są to męskie hormony płciowe, produkowane u kobiet głównie przez korę nadnercza. Do wypadania dochodzi w przypadku kiedy zostaje zaburzone delikatna równowaga pomiędzy androgenami a estrogenami.

Jeśli do tego dojdzie ciało kobiety ulega zmianom, pojawiać się może dodatkowe owłosienie niekoniecznie pożądane – czyli wąsy, broda itp. U kobiet łysienie rozpoczyna się trochę inaczej jak u mężczyzn, włosy po prostu się przerzedzają na całej powierzchni głowy. Jednak można spotkać również kobiety, które cierpią na męski typ łysienia czyli zmienia się linia włosów początkowo w okolicach czoła lub tez szczytu głowy. Łysienie androgenowe często występuje u kobiet, które zbliżają się do okresu pokwitania. Zostaje wówczas zaburzona równowaga pomiędzy estrogenami, a dihydrotestosteronem, który właśnie jest odpowiedzialny za wypadanie włosów. Kolejnym typem łysienia jaki dotyka kobiety jest to łysienie plackowate. Nie wiadomo co jest przyczyną tej choroby.

Podejrzewa się, że ma charakter genetyczny, gdyż często w rodzinach, gdzie zaobserwowano ten rodzaj choroby również inni członkowie są dotknięci łysieniem plackowatym. Łysienie to swoją nazwę zawdzięcza sposobowi w jakim włosy wypadają. Po prostu powstają łyse placki na głowie oraz innych miejscach owłosionych. Jak na razie nie ma skutecznego lekarstwa na tę przypadłość. Łysienie plackowate ma charakter czasowy i w wielu przypadkach cofa się po kilku lub kilkunastu miesiącach. Jednak nie można powiedzieć, że cofa się zupełnie, gdyż często występują nawroty. Nie zależnie od rodzaju łysienia należy się udać z tym problemem do specjalisty, gdyż wcześnie zauważony problem może być wyleczony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *