Rodzaje łysienia u kobiet

Można by było powiedzieć, że łysienie jest domeną mężczyzn i to w większości mężczyzn białych. Jednak w ostatnich czasach można zauważyć, że sporo kobiet ma kłopoty ze swoimi włosami, nie tylko jeśli chodzi o zniszczenie włosów, poprzez nieodpowiednią ich kosmetykę, czyli częste farbowanie, stosowanie różnych preparatów, ale również widzimy kobiety, które mają kłopot z wypadaniem włosów z innych przyczyn. Co jest więc przyczyną łysienia u kobiet, jakie są rodzaje łysienia u kobiet, jeśli oczywiście można o czymś takim mówić jako o zjawisku powszechnym. Wypadanie włosów u kobiet ma wielorakie podłoże. Począwszy od typowo chorobowego łysienia plackowatego, gdzie do dziś nie znamy jego przyczyn jego powstawania. Łysienie plackowate dotyka przede wszystkim młodych ludzi, a nawet dzieci.

Charakterystyczne jest to, że łysienie plackowate może się bez żadnych przyczyn cofnąć by ponownie powrócić. Jest one przyczyną wielu tragedii. Kolejnym rodzajem łysienia u kobiet jest łysienie spowodowane menopauzą. Jest ono bardzo charakterystyczne. Najczęściej objawia się dość poważnym przerzedzeniem włosów na szczycie głowy, jednocześnie pojawia się hiltruizm. Spowodowane jest to występowaniem męskich hormonów płciowych i zachwianiem równowagi pomiędzy hormonami męskimi i żeńskimi. Aby uniknąć tego rodzaju przypadku lub też osłabić jego efekty kobiety powinny otrzymywać porcje hormonów, które tą równowagę by przywróciły. Kolejnym rodzajem łysienia u kobiety jest łysienie spowodowane porodem.

Ten rodzaj łysienia jest również spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Najczęściej rozpoczyna się ona w 13 tygodniu po porodzie i kończy w siedem tygodni później. Powodem takiego zaburzenia jest fakt, że mniej mieszków włosowych przechodzi w stadium telogenu. Po porodzie dochodzi do przyśpieszenia włosów dystroficznych, które wkrótce wypadają. U kobiet również można spotkać się z przypadkiem łysienia tzw. męskiego. Może się ono pojawić pomiędzy 15, a 45 rokiem życia. Występuje ono w dwóch odmianach – jako łysienie czołowe oraz łysienie szczytowe – na czubku głowy. Powodem tego rodzaju wypadania włosów jest ponownie zachwianie równowagi pomiędzy hormonami męskimi, a żeńskimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *