Przyczyny cellulitu

Cellulit jako jeden z najbardziej uciążliwych defektów skórnych z pewnością nie dodaje uroku. Widok nierówności i grudek z pewnością do estetycznych nie należy. Najważniejszą przyczyną tej dolegliwości są geny i estrogeny, nie możemy się przed nimi ustrzec, ale możemy spróbować zwalczyć problem. Geny są naszą nieodłączną częścią. Jeżeli nasza babcia lub mama borykała się z tą przypadłością wysoce prawdopodobne jest, że i my odziedziczyliśmy tę przypadłość.

Okazuje się bowiem, że to właśnie w genach dziedziczymy skłonność do gromadzenia się tłuszczu. Każda kobieta rodzi się z określoną ilością komórek tłuszczowych, nazywanych adipocytami. Komórki te nie są produkowane wraz z wiekiem, a wypełniają się zbędnymi substancjami tłuszczowymi. Stanowią one dla organizmu rezerwę energetyczną, która gromadzi się, gdy zjadamy znacznie więcej niż organizm jest w stanie spalić. Geny decydują również o tym czy więcej tłuszczu zatrzymujemy w komórkach, czy więcej się go pozbywamy.

Duży wpływ na powstanie pomarańczowej skórki mają także żeńskie hormony płciowe. Estrogeny sprawiają właśnie, że u kobiet cellulit powstaje. Ponieważ powodują rozszerzanie naczyń limfatycznych oraz naczyń krwionośnych co dzieje się wskutek zmniejszenia przepuszczalności żył. W konsekwencji dochodzi do zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. Rezultatem są widoczne podskórne obrzęki, które uciskają komórki tłuszczowe znajdujące się w tym „rejonie”. Ucisk ten sprawia, że komórki są słabiej odżywiane i gorzej dotlenione. Zaburzone zostaje prawidłowe funkcjonowanie uciskanych komórek tłuszczowych.

Gromadzenie substancji tłuszczowych następuje we wnętrzu komórek, co doprowadza do ich powiększenia. Do powstania cellulitu wskutek działalności estrogenów narażone są dziewczyny wchodzące w okres dojrzewania, kobiety stosujące środki hormonalne i kobiety w ciąży. Chociaż przyczynami cellulitu są geny i hormony, nie należny lekceważyć stylu życia współczesnych kobiet. Brak ruchu i aktywności fizycznej, złe przyzwyczajenia żywieniowe, nie są może na tyle ważne, to nie powinno się czynników tych lekceważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *