Łysienie u kobiet

Łysienie u kobiet nie ma jednego tylko podłoża. Najczęstszą przyczyną łysienia u kobiet jest przede wszystkim genetyka – po prostu od swoich przodków otrzymujemy skłonność do szybkiego wypadania włosów, czy też jak to można nazwać do słabych i cienkich włosów. Ponadto ten rodzaj łysienia może być „wspomagany” przez występujące w organizmie męskie hormony płciowe zwane również androgenami. Są to po prostu męskie sterydy, produkowane u kobiet najczęściej przez korę nadnerczy, które u mężczyzn są normalne i powodują występowanie między innymi drugorzędnych cech płciowych, ale u kobiet mogą powodować sporo szkód, w postaci zaburzeń w zajściu w ciążę, powstawanie trądziku czy też obniżenie tembru głosu nadmierne owłosienie na twarzy czy w końcu wspomniane na wstępnie wypadanie włosów.

Łysienie androgenne może być tez spowodowane przez inne zaburzenia hormonalne u kobiet, nie tylko przez produkcję męskich sterydów. Za takie wypadanie włosów może być również odpowiedzialne zespół pęcherzykowy zwyrodnia jajników, guzy jajnika, czy też zwyrodnienie kory nadnercza. Ważne jest u kobiet, u której łysienie wystąpiło trafna i szybka diagnoza, czy mamy do czynienia z łysieniem androgennym czy łysieniem rozlanym niebliznowaciejącym. Ten drugi rodzaj schorzenia powstaje w skutek choroby nadczynności, lub niedoczynności tarczycy, sideropenii, niedokrwistości, czy też w końcu zwykłej nieprawidłowej pielęgnacji włosów. Kontakt z lekarzem jest konieczny w każdym przypadku łysienia kobiet o charakterze rozlanym.

Łysienie kobiet może być również spowodowane stanem poporodowym, a także zbliżającym się lub też już występującym okresem przekwitania. W okresie menopauzy, charakterystyczne jest przerzedzenie włosów na czubku głowy, może występować również nadmierne owłosienie typu męskiego, czyli tzw. hirsutyzm. Dobre efekty leczenie obserwuje się podczas stosowania hormonów zastępczych, które mają zrównoważyć działanie androgenów. Oczywiście lepsze efekty można zauważyć przy dodatkowym stosowaniu odpowiednich leków oraz kosmetyków, które wspomagają walkę z tym zjawiskiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *