Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba, która się najczęściej rozwija u nastolatków oraz osób młodych po dwudziestym roku życia. Jest to choroba rzadka, jednak jak pokazują statystyki o wiele częściej dotyka ona kobiet niźli mężczyzn. Ma ona charakter najczęściej okresowy, czasem się nawraca po okresie powrotu do zdrowia. Czasem się zdarza, że chorzy tracą w wyniku tej choroby traci się wszystkie włosy. Nie jest to wielka grupa osób, jak mówią liczby dotyczy to tylko 7% dotkniętych tą chorobą. Niestety medycyna nie zna przyczyn tej choroby. Podejrzewa się, ze ma ona charakter autoimmunologiczny. Do innych prawdopodobnych przyczyn tej choroby zalicza się między innymi długotrwały lub intensywny stres psychiczny.

Zaobserwować można również zwiększenie zachorowań w rodzinach, gdzie już łysienie plackowate wystąpiło. Ponadto uważa się, że na wystąpienie łysienia plackowatego mogą mieć wpływ inne choroby z którymi się chory stykał lub też, które przechodzi lub przechodził. Mowa tu przede wszystkim o alergiach, astmach, cukrzycy, chorobie Addisona. Jako inne ewentualne przyczyny łysienia plackowatego wymienia się również zmiany hormonalne, długotrwały kontakt z niektórymi chemikaliami, urazy fizyczne. Z powodu na brak znanych przyczyn zachorowania na łysienie plackowate, nie można tej choroby skutecznie leczyć. Nie można również skutecznie zdiagnozować pacjenta, który ma objawy łysienia plackowatego.

Najczęściej odbywa się to na podstawie po prostu eliminacji innych chorób, które mogą być przyczyną takiego stanu zdrowia. Ciężko jest również opisać lub scharakteryzować przebieg choroby. Jest ona nieprzewidywalna. Może objąć dowolny fragment głowy, lub też całą głowę. Włosy wokół placka są bardzo słabe, można je wyciągnąć palcami. Włosy mogą odrosnąć samoistnie bez żądnego leczenia, może to nastąpić po kilku miesiącach, może to również trwać wiele lat. Odrastające włosy są często w kolorze siwym, dopiero po czasie zmieniają kolor. Nie jest to choroba zaraźna. Leczenie głównie polega na stosowaniu metod naturalnych, homeopatii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *