Łysienie Łojotokowe

Łysienie łojotokowe nie jest schorzeniem o którym się słyszy bardzo często, a jednak nie jest ono aż tak rzadkie, jak by się mogło zdawać. Jest nawet dość częstym objawów łysienia pośród mężczyzn. Przyczyną wypadania włosów jest łojotok, czyli wytwarzanie większej ilości łoju, niż organizm ludzki potrzebuje. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest przetłuszczenie włosów, co w konsekwencji powoduje osłabienie mieszków włosowych i wypadanie włosów. Łysienie łojotokowe można rozpoznać już po pierwszych objawach – właśnie znacznym przetłuszczeniu a następnie na cofaniu się linii włosów w kątach skroniowych i przerzedzenie włosów na czubku głowy. Łysienie łojotokowe może wystąpić na całym ciele, gdzie występują włosy. Bardzo często ten rodzaj łysienia towarzyszy łysieniu typu męskiego.

O tym rodzaju łysienia można mówić jako o chorobie cywilizacyjnej, gdyż jej przyczynami są najczęściej tryb życia, stres, złe nawyki żywieniowe. Niektórzy specjaliści twierdzą, że ten typ łysienia dotyka przede wszystkim mężczyzn i jest spowodowany głównie uwarunkowaniami genetycznymi. Na łysienie łojotokowe chorują głównie osoby w wieku średnim. Jest ona związana również z działaniem hormonów męskich – dihydrotestosteronu oraz żeńskim progosteronem – który właśnie powoduje wytwarzanie łoju na skórze człowieka. Niestety nauce nie udało się do końca poznać mechanizmu powstawania tego rodzaju zaburzenia. Przypuszcza się, że może mieć to podłoże hormonalne, immunologiczne, predyspozycje genetyczne, zakażenie grzybiczne, lub tez zatrucie.

Łysienie łojotokowe występuje częściej oraz bardziej intensywnie jesienią oraz zimą. Przypuszcza się, że jest to związane po części z chodzenia w nakryciach głowy, a po części obniżeniem nastroju wywołane depresją oraz stresem. Leczenie tego rodzaju łysienia polega głównie na odpowiedniej higienie głowy. Mycie jej odpowiednimi szamponami dla włosów tłustych i przetłuszczających się pomoże na pewno włosy utrzymać nie tylko w czystości ale również ochroni mieszki włosowe przed zapchaniem. Jednak nie wolno myć włosów co dzień, gdyż ma to poważny wpływ na zwiększenie wydzielania łoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *