Leczenie trądziku

Trądzik jest chorobą przewlekłą, w związku z czym wymaga długotrwałego leczenia – przez miesiące, a nawet lata. Jego leczenie zależy od postaci klinicznej. Poza izotretinoiną nie ma żadnego leczenia przyczynowego. Pozostałe metody dają efekt usuwania objawów procesu chorobowego. Podstawą terapii jest leczenie miejscowe i odpowiednia pielęgnacja, wystarcza to nawet u 60% pacjentów! W czasie leczenia miejscowego wskazane jest używanie preparatów na całą chorobowo zmienioną powierzchnię naskórka. Wśród chorych, którzy wymagają leczenia systemowego, prawidłowa pielęgnacja jest ważnym czynnikiem uzupełniającym.

By zwalczyć trądzik konieczne okaże się leczenie hormonalne, polegano głównie na stosowaniu środków przeciwandrogenowych, jednak możemy używać ich wyłącznie u kobiet. Zwykle stosuje się środki zawierające w składzie octan cyproteronu, ograniczającego działalność dihydrotestosteronu w obrębie gruczołów łojowych poprzez hamowanie jego wiązania z receptorami androgenowymi. Antybiotyki używane do stosowania ogólnego wskazane są w raczej ciężkiej odmianie trądziku grudkowo – krostkowym, bądź przy występowaniu zmian zapalnych o charakterze nacieków. Leczenie antybiotykami prowadzone jest przez minimalny okres 3 miesięcy.

Całkowity czas leczenia waha się średnio od 3 do 6 miesięcy. Jedynym działającym na wszystkie mechanizmy odgrywające rolę w patogenezie trądziku lekiem jest izotretinoina. Jej działanie polega na zmniejszeniu wydzielania łoju, ma działanie przeciwzaskórnikowe i zmniejsza liczbę bakterii propionibacterium acnes, W czasie leczenia izotretinoiną ma miejsce trwałe zmniejszenie pracz gruczołów łojowych. Wskazaniem do podawania w specyfiku, są tylko bardzo ciężkie postaci trądziku, szczególnie u pacjentów, wśród których dochodzi do powstawania blizn.

Podstawą leczenia u większości pacjentów ze zmianami zaskórnikowymi i nasilonym łojotokiem jest prawidłowa pielęgnacja. Istotny jest odpowiedni dobór preparatów do typu skóry: tych silniejszych zawierających większe stężenie substancji komedolitycznych i przeciwłojotokowych do skóry z nasilonym łojotokiem i delikatniejszych preparatów oczyszczających do skóry wrażliwej i podatnej na podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *