Główne rodzaje łysienia

Łysinie nadmierne wypadanie włosów można podzielić przede wszystkim w zależności od przyczyn tego procesu. Zgodnie z tym twierdzeniem wyróżniamy następujące rodzaje łysienia:
a/ anagenowe
b/ androgenowe
c/ bliznowaciejące
d/ plackowate
e/ telogenowe.

Łysienie anagenowe związane jest z ze skróceniem życia włosa. Włos łamie się w fazie anagenu. Wypadanie włosów jest spowodowane przez nagłe zahamowanie produkcji włosa prze komórki macierzyste włosów. Włosy wtedy stają się kruche i łamliwe. Następuje dość szybkie ich przerzedzenie, a następnie intensywne łysienie. Na ten rodzaj łysienia najczęściej cieprią ludzie poddani chemioteriapii lub też radioteriapii, gdyż właśnie komórki włosów poddane działaniu tych środków przestają się dzielić. Ponadto łysienie takie może być spowodowane przez ciężkie zatrucia takimi substancjami jak arsen, ołów czy też złoto.

Kolejnym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe. Nazwa pochodzi od androgenów, czyli hormonów męskich – sterydów takich jak testosteron czy też dihidrotestosteron, które właśnie powodują ten rodzaj łysienia. Jest to łysienie typu dziedzicznego. Cierpią na nie nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, w których organizmach androgeny są produkowane przez korę nadnerczy lub też jajniki. Łysienie androgenowe ujawnić się może już w wieku 15 lat. Również środowisko może mieć wpływ na ten typ wypadania włosów. Cechą charakterystyczną tego typu łysienia jest występowanie u mężczyzn w postaci łysienia czołowego lub też w postaci ogólnego przerzedzenia włosów (to częściej u kobiet. Dihydrotestosteron atakuje mieszki włosowe powodując ich obumieranie,

Innego rodzaju łysieniem jest łysienie plackowate. Jest to choroba, która głównie dotyka osoby młode, dzieci. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, najprawdopodonie jest choroba autoimmunologiczna, która powoduje wypadanie włosów. Włosy wypadają całymi obszarami, a łysina tworzy tzw. placki na głowie. Innym rodzajem łysienia jest łysienie telogenowe. Dotyka to łysinie głównie kobiety, które niedawno urodziły. Zbyt duża ilość włosów przechodzi w stan spoczynku na skutek zmian hormonalnych kobiet i po kilku miesiącach wypadają. Takie łysienie jest czasowe i przechodzi już po kilku tygodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *