Główne przyczyny łysienia

Aby mówić o łysieniu musimy poznać co to jest łysienie, jaka jest generalna przyczyna wypadania włosów. Włosy na naszych głowach można podzielić na te, które są w stanie wzrostu, a tych jest 80-90% oraz te które są w stanie spoczynku czyli pozostała część. Włosy pozostają w stanie spoczynku przez około 2-6 lat a następnie wypadają. Na to miejsce zaczynają rosnąć nowe, więc sam proces wypadania włosów jest procesem naturalnym. Jednak czym innym jest łysienie, czyli utrata włosów w tych miejscach, gdzie powinny one rosnąć. Najczęściej odnosi się to do głowy.

Najogólniejszy podział łysienia wygląda następująco:
1. Łysienie męskie – czyli cofająca się linia włosów połączona z umiarkowanym lub znacznym ubytkiem włosów na linii

2. łysienie kobiece – charakteryzujące się ogólnym rozrzedzeniem włosów na całej głowie oraz linii włosów. Rozrzedzenie takie może być gwałtowne lub umiarkowane.

Co dzień wypada nam około 100 włosów. Na ich miejsce wyrastają nowe. Jednak w życiu każdego człowieka przychodzi taki okres, kiedy wypada więcej włosów niż ponownie wyrasta. Taki proces może mieć różne podłoże, może być spowodowane chorobą, uwarunkowaniami genetycznymi, stresem, lub też stanem fizjologicznym. Najczęstszym powodem łysienia jest uwarunkowanie genetyczne. To właśnie geny przekazywane przez przodków są bardzo często powodem tego, że włosy na naszych głowach się przerzedzają.

Kolejną przyczyną łysienia jest gospodarka hormonalna, a właściwie jej zachwianie. Męskie gruczoły produkują sterydy zwane również androgenami odpowiedzialne za porost włosów, ale również za ich wypadanie. W zależności od przewagi któregoś z tych hormonów powoduje porost lub też wypadanie włosów. Co ciekawe te same hormony męskie są również odpowiedzialne za wypadanie włosów u kobiet. To jest tak zwane łysienie androgenne. Jednak nie tylko te hormony powodują wypadanie włosów. Również kobiety po porodzie kobiety mogą ulec procesowi łysienia. Następuje tak właśnie z powodu zaburzeń hormonalnych do jakich dochodzi podczas ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *